Zberateľské eurobankovky majú na sebe veľkú nulu, no aj tak ich chcú mať takmer všetci! Suvenírový a zberateľský fenomén pochádzajúci z Francúzska prichádza už aj do Prešova. Jedná sa o koncept ktorý v roku 2015 vytvoril Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a s povolením Európskej centrálnej banky. Od roku 2015 sa bleskovo rozšíril do krajín ako je Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko a mnoho ďalších.
Hlavnou filozofiou je podpora turizmu a zachovania kultúrneho dedičstva krajín Európy. Na Euro Souvenir bankovkách vyrobených z pravého bankového papiera sú zobrazované najvýznamnejšie kultúrne a historické pamiatky alebo zaujímavé turistické miesta, ktoré môžeme nájsť v Európe. Turisti a zberatelia navštevujú jednotlivé lokality zapojené do tohto konceptu s cieľom skompletizovať si svoju zbierku nulaeurových bankoviek. Zaujímavosťou je aj to, že sa jedná o jediný suvenír, ktorého hodnota časom narastá. Prvé série z roku 2015 a 2016 sa predávajú v cenách od päť do šesťdesiat eúr.
Euro Souvenir bankovka nie je len obyčajný kus papiera. Je vyrobená zo 100 % bavlneného papiera používaného pri výrobe pravých euro bankoviek spoločnosťou Oberthur Technologies, ktorá vyrába aj pravé eurové bankovky. Bankovka obsahuje množstvo ochranných prvkov akými sú napríklad vodoznak, hologram, sútlačová značka, mikrotext, ochranné pozadie a UV ochranné prvky. Každá bankovka je originál aj vďaka číslovaniu ako u pravých bankoviek.
Prešovská Euro Souvenir bankovka zobrazuje radnicu mesta a Neptúnovú fontánu. Budova radnice bola v stredoveku honosným meštianskym domom. Do novších dejín sa zapísala v roku 1919. Po obsadení mesta a veľkej časti východného Slovenska maďarskou Červenou armádou bola 16. júna 1919 z jej balkóna vyhlásená Slovenská republika rád. Od roku 1945 sídlil v budove Mestský národný výbor a po roku 1990 Mestský úrad. V roku 1961 bola radnica zapísaná do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Neptúnova fontána je jedinou zachovanou pôvodnou mestskou cisternou. Je najstaršou a tiež aj najkrajšou fontánou v Prešove. Z vďaky ju dal vystavať bohatý haličský obchodník židovského pôvodu Marek Holländer za to, že mu mestská rada dovolila zakúpiť si dom, obchod a dokonca získať aj meštianske práva. Až do čias Jozefa II. totiž nesmeli okrem doby trhov bývať v Prešove žiadni Židia. Autorom sochy Neptúna s trojzubcom, obklopeného vodnými živočíchmi – rybou, žabou, hadom, korytnačkou a krokodílom, je košický kamenár a sochár Vincent Staviarsky, ktorý súsošie ukončil v roku 1826. V roku 2019 si Prešov navyše pripomína 720 rokov od udelenia mestských práv a privilégií.
O bankovky je evidentný záujem už pred samotným začiatkom ich predaja. Časť nákladu je už vopred rezervovaná pre zahraničných záujemcov a tak je veľmi pravdepodobné, že celá prvá séria si rýchlo nájde svojich majiteľov. Tešíme sa na doplnenie veľmi peknej slovenskej kolekcie suvenírových bankoviek. Cena prešovskej bankovky je 3 € a od 26. júla ju nájdete v našom mestskom informačnom centre.