V dokumentárnej relácii RTVS Cyklopotulky, ktorá sa už po tretíkrát nakrúcala v šarišskom regióne, vás presvedčia o tom, že najlepší spôsob objavovania územia je práve zo sedla bicykla. Tvorcov relácie sprevádzal výkonný riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš Branislav Švorc. Spolu s česko-slovenskou dvojicou moderátorov Jánom Žgravčákom a Klárou Kovaříkovou tentoraz navštívili atraktívne miesta v okolí Prešova. Reláciu Cyklopotulky uvedie v premiére RTVS Dvojka v sobotu 28. septembra 2019.
Putovanie po regióne sme začali v penzióne Šariš Park, neďaleko Prešova v meste Veľký Šariš. Tento penzión okrem ubytovania ponúka skvelú kuchyňu s rôznymi domácimi špecialitami, príjemný wellness a v areáli nájdete aj domáce zvieratká (my sme si zajazdili na koňoch). Dominantou tohto mesta je zrúcanina stredovekého Šarišského hradu, ktorá je ukrytá v zeleni kužeľovitého kopca a patrí k najvyhľadávanejším turistickým atrakciám v okolí Prešova. Hrad, patriaci vďaka svojej rozlohe k piatim najväčším na Slovensku, bol postavený niekedy v 13. storočí a dlhú dobu bol sídlom Šarišskej župy. Habsburgovci z neho urobili mohutnú vojenskú pevnosť s veľkou stálou posádkou. Svoju funkciu plnil až do 17. storočia, kedy ho poškodil výbuch skladu pušného prachu a krátko nato i rozsiahly požiar. Hrad už potom nikto patrične nezrekonštruoval, a tak postupne spustol. V súčasnosti je Šarišský hrad malebnou zrúcaninou. V posledných rokoch na ňom prebiehajú rozsiahle rekonštrukčné práce.
Z Veľkého Šariša sme ďalej putovali do mesta Sabinov, v ktorom sme sa vybrali po náučných chodníkoch do lesoparku Švabľovka. Švabľovka (niekedy aj “Švabľufka”) je sírny minerálny prameň a v 18. storočí tu vznikli malé kúpele. Liečili sa tu reumatické a kožné choroby. Základom bol pôvodný sírnatý kúpeľ, či prameň sírnatej vody, ktorý sa ešte donedávna nachádzal pod brehom v otvore vysekanom do skaly. Kúpele boli aj miestom zábavy a odpočinku. V 2. polovici 19. storočia tu boli bály, plesy, tanečné zábavy, ktoré boli hlavným obsahom kultúrneho diania v meste. V nedávnych rokoch ich objekty úplne schátrali a zanikli. Zachovali sa len základy budov. V súčasnosti cez lesopark vedú 4 trasy náučného chodníka. Ak hovoríme o Sabinove, nemôžeme vynechať ani zmienku o nakrúcaní slávneho filmu Obchod na korze. Počas nakrúcania sme sa zastavili aj pri soche Oscara a pri mieste, kde stál pôvodný obchod. Treťou sabinovskou perličkou je rok 1898, kedy tu vznikol prvý organizovaný cyklistický klub na Slovensku. V ten istý rok usporiadal klub preteky na 155 km trase zo Sabinova do Miškolca.
Relácia spájaná s cyklistikou a cykloturistikou nemohla vynechať ani návštevu obce Drienica ležiacej na južnej časti pohoria Čergov. V rekreačnej oblasti Drienica Lysá, sa nachádza niekoľko miestnych turistických a cykloturistických trás, ktoré nám ukázali aktívni zástupcovia občianskeho združenia Spoločný Čergov. Trasy začínajú len niekoľko metrov od konečnej zastávky SAD. Vyznačené okruhy využívajú existujúce lesné cesty (cyklodražka), ako aj lesné chodníky, určené pre peších turistov. Tie boli doplnené farebným červeno-bielym značením na stromoch a originálnymi smerovníkmi na rázcestiach. Dĺžka okruhov je približne 13 km a záleží podľa výberu trasy. My sme boli odmenení krásnymi výhľadmi na lesy Čergova, okolité dediny. V zime tu môžete veľakrát zhliadnuť aj zasnežené Vysoké Tatry.
Z Drienice sme pokračovali putovaním regiónom Šariš a dorazili sme do Lipian. V centre mesta sa nachádza historická dominanta mesta – gotický kostol z prvej polovice 14. storočia Kostol sv. Martina. Skvostom lipianskeho kostola je neskorogotický hlavný oltár pochádzajúci z dielne Majstra Pavla z Levoče. Medzi jeho najstaršie a najvzácnejšie pamiatky patrí pieta – mŕtvy Kristus v lone Panny Márie. Ide o drevorezbu z druhej polovice 14. storočia. Hneď vedľa kostola stojí najväčší a zároveň aj najstarší strom v širokom okolí – lipianska lipa (lipa malolistá). Ide o najvzácnejšiu a pamiatkovo chránenú starobylú lipu, ktorej vzácnosť potvrdilo aj víťazstvo v celoslovenskej ankete Strom roka 2011. Podľa historických prameňov malo mesto Lipany lipu už v pôvodných názvoch. Tento strom sa teda stal prirodzeným symbolom mesta. V Lipanoch sa nachádza aj masív Balažka. Z centra mesta sa k nemu dostanete od starého cintorína, skade k nemu vedie zelená turistická trasa. S Balažkou sa spája viacero historických udalostí. Dôležitými miestami na tejto trase sú starý židovský cintorín (vznik možno pripísať príchodu prvých židov z poľskej Haliče okolo roku 1813, pričom využívaný bol do konca 19 stor. V súčasnej dobe sa nezachovala podoba cintorínu a pripomína ho osadená informačná tabuľa), studnička (miesto oddychu s prístreškom a posedením) a vyhliadka najkrajším výhľadom na celé Lipany a okolité vrchy.
Naše cyklopotulky sme ukončili v susedstve mesta Lipany na Kamenickom hrade, kde sme sa dostali parádnym cyklochodníkom spájajúcim mesto Lipany a obec Kamenica. Zrúcanina hradu Kamenica sa nachádza na vápencovom brale a od parkoviska k nemu vedie náučný chodník. Hrad dal podľa dochovaných písomnosti postaviť v prvej polovici 13. storočia Dietrich – gróf spišských Sasov. Prvá písomná zmienka však pochádza až z roku 1306. Na Kamenickom hrade sa každoročne v mesiaci august organizujú a tešia sa veľkej obľube Hradné slávnosti a Noc hradných zrúcanín.
Relácia Cyklopotulky po regióne Šariš vznikla aj vďaka podpore Ministerstva dopravy a výstavby SR a KOCR Severovýchod Slovenska, za čo im srdečne ďakujeme!